Česká asociace vzdělávacích institucí, z.s.

Návrat k módním tradicím začal v Rumunsku
Praha, Ramnicu Valcea (Rumunsko) – Spolu s všudypřítomnou globalizací se z národních a regionálních kulturních tradic vytrácí svéráz a lidské produkty se tak stále unifikují. Ve světě oděvního průmyslu a módy to platí dvojnásob. Mezinárodní projekt „Joint Patterns for Clothe Designs“ (česky Společné vzory pro oděvní design) se snaží tuto situaci řešit. Jedním z partnerů projektu je i Česká asociace vzdělávacích institucí, o. s. (CAVI): „Chceme, aby se textilní průmysl inspiroval opět tradicí,“ vysvětlila Petra Verflová z CAVI. První setkání všech partnerů se konalo v rumunském městě Ramnicu Valcea.
„Fakt, že se jedná o mezinárodní projekt, přináší neocenitelnou výměnu zkušeností ve vzdělávání a výrobním procesu, kterých by se nám na lokální úrovni nedostalo,“ dodala Verflová, která je zároveň manažerkou projektu. Naráží tak na skutečnost, že pět partnerů projektu pochází ze čtyř evropských zemí. Dvě instituce jsou z Itálie, po jedné pak z Rumunska a České republiky, hlavní realizátor je turecký. Role CAVI je zprostředkovací. Měla by sdružit co největší počet specializovaných oděvních textilních škol v České republice a předat jim získané zkušenosti a poznatky z projektu.
Zástupci všech zmíněných účastníků se na začátku listopadu minulého roku sjeli na první společné dvoudenní rokování do malebného města Ramnicu Valcea pod vrcholky Karpat. Setkání hostila technická střední škola „General Magheru”. Vedle organizačních záležitostí se diskutovalo také o cílech projektu. „Lze říci, že jsme se dohodli na harmonogramu činností. Bylo opravdu přínosné poznat všechny partnery, každý měl k tématu jiný přístup, což je dobře,“ řekl Ing. David Janata, prezident CAVI, který se projektového setkání osobně zúčastnil. Součástí programu byla i společná návštěva místního textilního závodu, takže se mohli všichni partneři přesvědčit na vlastní oči, jak probíhá textilní výroba v Rumunsku. Trochu jiný přístup k textilní výrobě spatřil projektový tým ve starobylém pravoslavném klášteře Horezu a v okolních horských vesnicích, kde se mohl inspirovat tradičními rumunskými oděvy a vzory.
„Máme z návštěvy dobrý pocit. Myslím, že jsme partnerům ukázali zajímavé způsoby, jak módu vytvářet,“ řekla jedna z organizátorek rumunské návštěvy Ramona Radu, jinak učitelka ve zmíněné škole. Příští projektové setkání se uskuteční 14. dubna v italském městečku Gerace, takže lze očekávat opět diametrálně odlišný přístup a nové podněty.
Tento projekt je realizován za finanční podpory Evropské komise.
Webové stránky projektu